Pearl, en vacker greyhountik med racingnamnet Lady Crystal.

Född 16 OCT 2007.

Pear kom in till rescuet i ett bedrövligt skick och högdräktig. Hon har en underbar personlighet och är vän med alla.
Honm går bra tillsammans med barn och alldeles utmärkt med mindre hundar.

Hon fick sina valpar i tryggheten på rescuet. Pearl kommer i bättre och bättre kodition men kommer inte vara resklar förräns i början av Maj 10.
Vi kommer att uppdatera om Pearl framöver och följa henne.


Uppdatering från oss i jourhemmet 100429:

Nu har Pearl/Pärlan varit hos oss i 5 dagar, och det går så bra. Hon går väldigt fint i hop med våra två lurchertikar och även toppen med vår Cavalier. Här delas bäddarna av alla och det ger inga problem. Går fint i koppel men behöver förstås mer träning.

Pärlan är en väldigt mjuk och varsam tik, men utomhus bjuder hon på massor av bus. Hon är inte helt ok i pälsen, men med tanke på hur hon såg ut i Januari då jag hämtade henne ur Pounden så är hon näst intill återställd.

Hon äter med mycket god aptit, och är helt rumsren.

Pärlan hänger gärna med oss på allt vad vi hittar på, i omgivningarna har vi tagit härliga promenader och hon stortrivs.
Då hon nyss har haft valpar så återstår naturligtvis en del tills hon är i riktigt god form igen, men hon är en bra bit på väg.

Häftiga rörelser och hårda ljud reagerar hon på , men det kommer säkerligen ge sig med tiden.

En underbar tik som bjuder på mycket ömhet och innerlig vänskap.


Pearls stamtavla


Pearl är vaccinerad, avmaskad och Id-märkt med microchip samt kommer att vara kastrerad.

Kontaktperson: katarina@neverneverland.se